Розвиток світового сектора науки: статистичний аналіз
Ключові слова:
сектор науки, НДДКР, фінансування наукової сфериАнотація
У статті проаналізовано індикатори, які характеризують стан наукової сфери в регіонах та окремих країнах світу, що дозволило визначити світові тенденції фінансового та ресурсного забезпечення НДДКР. Позитивна динаміка глобальних інвестицій у НДДКР свідчить, що криза 2008 р. істотно не вплинула на науково-технічний потенціал розвинутих країн. За період 2007-2013 рр. обсяг державних коштів у сферу НДДКР зростав, кількість зайнятих у науково-технічній сфері збільшилася. Основна частина цих коштів направлялася на фінансову підтримку лабораторій, державних наукових організацій і вищої школи.
Виявлено ряд тенденцій у розвитку наукової сфери у світовій економіці: посилення ролі на світовому ринку країн, що розвиваються, Азії, територіальна концентрація сфери НДДКР у країнах лідерах: США, ЄС, Китаї та Японії, у яких зосереджується близько 75% світових витрат на НДДКР.
Аргументовано, що і держава, і бізнес у зарубіжних країнах розглядають інвестиції в науку як ключовий фактор економічного зростання і розвитку суспільства. Більшість країн світу, незалежно від рівня своїх доходів, роблять ставку на наукові дослідження та інновації.
У статті розглянуто особливості функціонування вітчизняної науки. Показано, що в Україні розвиток науки не відповідає світовим тенденціям, оскільки спостерігається скорочення організацій, що займаються НДДКР, зменшення кількості науковців зайнятих в науковій сфері, недофінансування науки, незацікавленість бізнесу у фінансуванні досліджень і розробок.
Посилання
UNESCO Science Report: towards 2030 – Executive Summary. -https://en.unesco.org/unesco_science_report.
Євростат. - http://ec.europa.eu/eurostat/publications/recently-published.
Наукова та інноваційна діяльність в Україні: Стат. зб. / Державна служба статистики України. – К., 2015. – С. 247-255.
Національна академія наук України: структура, динаміка та ефективність наукового потенціалу. Статистичний та наукометричний аналіз. – К.: Фенікс, 2014. – 142 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Сучасні проблеми економіки і підприємництво
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.