Дилема в’язнів як фундаментальна модель функціонування економічних суб’єктів у мікро- та макроекономіці
Ключові слова:
мікроекономіка, макроекономіка, модель, дилема в'язнів, суб'єкти, рівновага Неша, принцип Парето, теорія ігорАнотація
Стаття присвячена дослідженню фундаментальної моделі мікроекономіки, «дилемі в’язнів» - класичному прикладу бінарної гри, який ілюструє проблему вибору. Авторами визначено, що дана модель досить легко формулюється в економічному аспекті та може бути широко використана для розв’язання економічних проблем.
У статті наведено приклади реалізації сценарію функціонування економічних суб’єктів у різних середовищах. Так, дилему двох в’язнів використовують для моделювання дій окремих економічних суб’єктів у зовсім різних ситуаціях.
Обґрунтовано, що при вирішенні або оптимізації рішення задачі на мікрорівні є можливість перейти до вирішення проблем і на макрорівні. Подібні ситуації, що мають місце в макросередовищі, були названі інституційними пастками – вони безпосереднім чином в гіршу сторону впливають на національну економіку.
Варто зазначити, що особливістю пошуку оптимального рішення відповідно до цієї концепції є його кінцева «незбалансованість». Ця модель здатна сформулювати та піддати дослідженню більшість економічних моделей. Подальша її модифікація, знаходження нових шляхів розв’язку та оптимізація є однією з перспективних задач економічної та прикладної в цілому математики, а також сумісних з нею сфер економічного дослідження.
Головною проблемою предмету дослідження є трудомісткість розрахунків та пошуку рішень. Для максимальної інтеграції даного інструменту в практику економічного аналізу та досліджень необхідною є розробка нових методів рішень ігрових задач та їх оптимізація.
У висновках зазначено, що знаходження оптимального пошуку рішення для задач з теорії ігор та «дилеми в’язня» окремо може надати рішення на більшість економічних проблем та питань, які розглядаються в періодах будь-якої тривалості, стати головним інструментом в майбутньому у сфері аналізу та головним методом при прийнятті управлінських рішень.
Посилання
Барбашин М. Ю. (2014) "Оптимальные институциональные стратегии и идентичность в условиях неопределенности социальных дилемм (на примере бинарных игр)" Journal of institutional studies (Журнал институциональных исследований), (6, № 4), с.116-135.
Владимирова М.В., Власова Т. В., Шабанов Д. А. (2011) "Имитационное моделирование расширенного итерированного варианта игры «Дилемма заключенного»". Вісник Харківського національного університету.(№960), с. 55-65.
Муздыбаев К. (2007) "Социальные дилеммы и способы их решения", Журнал социологии и социальной антропологии, ( 10. № 2), с. 99-122.
Пиндайк Р., Рабинфельд Д. (2002) Микроэкономика: пер. с англ. СПб.: Питер, с.400-428.
Полтерович В. (2004) "Институциональные ловушки: есть ли выход?" Общество и реформы, с. 5-16.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Сучасні проблеми економіки і підприємництво
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.